भर्खरै थप तीन जनामा ​​पुष्टि भएसँगै उपत्यकामा हैजाको कुल सङ्क्रमितको सङ्ख्या १७ पुगेको छ

काठमाडौं, साउन १ : काठमाडौं उपत्यकामा थप तीन जनामा ​​हैजाको संक्रमण पुष्टि भएको छ ।

स्वास्थ्य तथा जनसङ्ख्या मन्त्रालयका अनुसार योसँगै उपत्यकामा भिब्रियो कोलेरा नामक ब्याक्टेरियाबाट हुने हैजाका कुल सङ्क्रमितको सङ्ख्या १७ पुगेको छ ।

जसमध्ये १२ जना पुरुष र ५ जना महिला रहेको मन्त्रालयका सहप्रवक्ता डा समिरकुमार अधिकारीले जानकारी दिनुभयो ।

हैजा दूषित पानी वा खानामा रहेको भिब्रियो कोलेरा नामक ब्याक्टेरिया खाँदा हुने तीव्र आन्द्राको संक्रमण हो। यो मुख्यतया सुरक्षित पिउने पानीको अपर्याप्त पहुँच र अपर्याप्त सरसफाइसँग जोडिएको छ। यो एक अत्यन्त भाइरल रोग हो जसले उच्च बिरामीता र मृत्युदरको परिणामस्वरूप गम्भीर तीव्र पानीको झाडापखाला निम्त्याउन सक्छ, र एक्सपोजरको आवृत्ति, खुला जनसंख्या र सेटिङको आधारमा छिटो फैलिन सक्छ। हैजाले बालबालिका र वयस्क दुवैलाई असर गर्छ र उपचार नगरेमा घातक हुन सक्छ।

इन्क्युबेशन अवधि दूषित खाना वा पानी खाएपछि १२ घण्टादेखि पाँच दिनको बीचमा हुन्छ। V. कोलेराबाट संक्रमित अधिकांश मानिसहरूमा कुनै लक्षणहरू देखा पर्दैनन्, यद्यपि ब्याक्टेरियाहरू संक्रमण पछि 1-10 दिनसम्म तिनीहरूको दिसामा रहन्छन् र वातावरणमा फर्किन्छन्, सम्भावित रूपमा अन्य मानिसहरूलाई संक्रमित गर्दछ। लक्षणहरू विकास गर्ने मानिसहरूमा, अधिकांशमा हल्का वा मध्यम लक्षणहरू हुन्छन्, जबकि अल्पसंख्यकहरूले गम्भीर निर्जलीकरणको साथ तीव्र पानीको पखाला विकास गर्छन्। हैजा सजिलै उपचार गर्न सकिने रोग हो। धेरैजसो मानिसहरूलाई मौखिक रिहाइड्रेसन समाधान (ओआरएस) को शीघ्र प्रशासन मार्फत सफलतापूर्वक उपचार गर्न सकिन्छ।

हैजा स्थानीय वा महामारी हुन सक्छ। एक हैजा-स्थानीय क्षेत्र भनेको एक क्षेत्र हो जहाँ स्थानीय प्रसारणको प्रमाणको साथ विगत तीन वर्षमा हैजाका केसहरू पत्ता लगाइएको थियो (अन्य ठाउँबाट केसहरू आयात गरिएको छैन)। एक हैजा महामारी दुवै स्थानीय र गैर-स्थानीय देशहरूमा हुन सक्छ। सङ्क्रमित शवहरू महामारीको स्रोतको रूपमा कहिल्यै रिपोर्ट गरिएको छैन।

मानवीय संकटका नतिजाहरू – जस्तै पानी र सरसफाइ प्रणालीको अवरोध, वा अपर्याप्त र भीडभाड शिविरहरूमा जनसंख्याको विस्थापन – ब्याक्टेरिया उपस्थित भएमा वा परिचय भएमा हैजा सर्ने जोखिम बढाउन सक्छ।

हैजाको प्रकोप नियन्त्रण गर्न र मृत्यु घटाउनको लागि निगरानी, ​​पानी, सरसफाई र सरसफाइ, सामाजिक परिचालन, उपचार र मौखिक हैजा खोपको संयोजन सहितको बहुक्षेत्रीय दृष्टिकोण आवश्यक छ।

हैजा एक अत्यन्तै घातक रोग हो जसले गम्भीर तीव्र पानीको पखाला निम्त्याउन सक्छ। दूषित खाना वा पानी खाएपछि लक्षण देखाउन १२ घण्टादेखि ५ दिनसम्म लाग्छ (२)। हैजाले बच्चा र वयस्क दुवैलाई असर गर्छ र यदि उपचार नगरिएमा घन्टौंभित्रै मर्न सक्छ।

V. कोलेराबाट संक्रमित अधिकांश मानिसहरूमा कुनै लक्षणहरू देखा पर्दैनन्, यद्यपि ब्याक्टेरियाहरू संक्रमण पछि 1-10 दिनसम्म तिनीहरूको दिसामा रहन्छन् र वातावरणमा फर्किन्छन्, सम्भावित रूपमा अन्य मानिसहरूलाई संक्रमित गर्दछ।

लक्षणहरू विकास गर्ने मानिसहरूमा, अधिकांशमा हल्का वा मध्यम लक्षणहरू हुन्छन्, जबकि अल्पसंख्यकहरूले गम्भीर निर्जलीकरणको साथ तीव्र पानीको पखाला विकास गर्छन्। यसको उपचार नगर्दा ज्यान जान सक्छ।

Source link

Leave a Comment