गत वर्ष प्रतिकिलो १२० रूपैयाँमा बिक्री भएकोमा यस वर्ष ६० सम्म मूल्य

मागभन्दा आपूर्ति बढी हुँदा भाउ कम

सिरहा — यस वर्ष आँपको उत्पादन बढे पनि बजार भाउ सोचेजस्तो नपाएको किसानले गुनासो गरेका छन् । आँपको प्रमुख संकलन केन्द्र मानिएको लहान बजारमा बम्बई र मालदह जातको आँप प्रतिकिलो ५५ देखि ६० रुपैयाँमा बिक्री वितरण भइरहेको छ । यो मूल्य अघिल्ला वर्षभन्दा कम हो । गत वर्ष आँपको मूल्य प्रतिकिलो १ सय २० रुपैयाँ थियो ।

मागभन्दा आँपको आपूर्ति बढी हुँदा मूल्य घटेको हो । नेपाली आँप बल्ल बजारमा पुगेको छ । यसअघि, भारतीय आँप उपलब्ध थियो । काँचैमा विषादी हालेर भारतीय आँप पकाएर छिट्टै बजारमा ल्याइएको थियो । भारतीय आँपमा अत्यधिक विषादी हुने भएकाले त्यस्तो आँपको खरिदबिक्री र सेवन नगर्न प्रशासनले सूचना नै जारी गरी उपभोक्तालाई सचेत गराएको थियो । तर बजारमा अहिले पनि भारतीय आँप छ्याप्छयाप्ती पाइरहेको छ ।

कृषि ज्ञान केन्द्र सिरहाका अनुसार सिरहामा यस वर्ष ८ हजार ८ सय ९५ हेक्टरमा आँप खेती गरिएको थियो । यस वर्ष उत्पादनमा १५ प्रतिशतसम्म वृद्धि भएको छ । गत वर्ष ८० प्रतिशत उत्पादन घटेको थियो । जसका कारण बजार भाउ महँगिएको थियो । आँप उत्पादनको उर्भर भूमि मानिएको सिरहामा गत वर्ष पटकपटक आएको हावाहुरी, असिनापानीका कारण उत्पादनमा कमी आएको थियो । तर, यस वर्ष फल्ने वर्ष भएकाले उत्पादन राम्रो भएको कृषि प्राविधिकहरूले बताएका छन् ।

Leave a Comment