प्रदेशका मन्त्रीहरु पुरुष नै पुरुष – HamroAwaj


११ पुस, काठमाडौं । कर्णाली प्रदेशका मुख्यमन्त्री राजकुमार शर्माले बुधबार चार मन्त्री नियुक्त गर्दै मन्त्रिपरिषदलाई पूर्णता दिए । माओवादी केन्द्रबाट कृष्णबहादुर जिसी आन्तरिक मामिला र भीमप्रकाश शर्मा भूमि व्यवस्था मन्त्री बन्दा एमालेबाट टेकराज पछाई सामाजिक विकास र जीतबहादुर मल्ल उद्योगमन्त्री बने ।

मुख्यमन्त्री शर्माले आफूले सपथ लिएकै दिन एमालेबाट विनोदकुमार शाह र माओवादीबाट मंगलबहादुर शाहीलाई मन्त्री नियुक्त गरेका थिए । दुबैले बुधबार मन्त्रालय पाए ।

नवनियुक्त मन्त्रीहरुले मन्त्रीहरुले प्रदेश प्रमुख समक्ष शपथ लिए । चियापान सकियो, सबै बाटो लागे । त्यसको करिव ४५ मिनेटपछि मुख्यमन्त्री कार्यालयले प्रदेश प्रमुखको कार्यालयमा उर्मिला विकलाई राज्यमन्त्री नियुक्त गर्न सिफारिस गर्‍यो । हतारहतार प्रदेश प्रमुखको कार्यालयमा मुख्यमन्त्रीले उनलाई शपथ खुवाए ।

यसअघि जीवनबहादुर शाही मुख्यमन्त्री भएका बेला ८ मन्त्रिपरिषद्मा पुरुष मात्रै भएको भन्दै चर्को आलोचना भएको थियो । यो पटक पनि पुरुष नै पुरुषमन्त्री भएपछि हतार हतार महिला सांसदलाई राज्यमन्त्री बनाइएको एक नेता बताउँछन् ।

माओवादी कर्णाली प्रदेश अध्यक्ष बिमला केसी भने भूगोल मिलाउँदा महिलालाई मन्त्री बनाउन नसकिएको तर्क गर्छिन् । उनी भन्छिन्, ‘भौतिक मन्त्रालयमा उर्जा गाभिएको छ । राज्यमन्त्री भएपनि जिम्मेवारीका हिसाबले फूलमन्त्री सरह नै छ ।’

कर्णाली मात्र होइन, अरु प्रदेश सरकारमा महिलाको सहभागिता निकै कमजोर देखिएको छ ।

बुधबार नै पूर्णता पाएको बागमती प्रदेशको ११ सदस्यीय मन्त्रिपरिषद्मा एक जना मात्र महिला मन्त्री छन् । मुख्यमन्त्री शालिकराम जम्कट्टेलले बुधबार एमाले र माओवादी केन्द्रबाट ३/३ र राप्रपाबाट दुई मन्त्री नियुक्त गरेका हुन् ।

एमाले संसदीय दलका नेता जगन्नाथ थपलिया र राप्रपाका उद्धव थापाले मुख्यमन्त्रीसँगै शपथ लिएका थिए ।

बुधबार एमालेबाट एकालाल श्रेष्ठ श्रम, रामेश्वर श्रेष्ठ स्वास्थ्य र केशवप्रसाद पोखरेल कृषिमन्त्री भए । माओवादी केन्द्रबाट गंगानारायण श्रेष्ठ आन्तरिक मामिला, युवराज दुलाल भौतिक पूर्वाधार र कुमारी मोक्तान सामाजिक विकासमन्त्री बन्दा राप्रपाबाट डम्बर तामाङ उद्योग र राज विष्ट वन मन्त्री भए । बागमती प्रदेशको ११ सदस्यीय मन्त्रिपरिषद्मा सामाजिक विकासमन्त्री कुमारी मोक्तान मात्र महिला हुन् ।

गण्डकी प्रदेशमा पनि एक जना मात्र महिलामन्त्री छन् । मुख्यमन्त्री खगराज अधिकारीले मंगलबार मात्र मन्त्रिपरिषद्लाई पूर्णता दिएका थिए । ७ सदस्यीय मन्त्रिपरिषद्मा आर्थिक मामिलामन्त्री सीताकुमारी सुन्दास एक्ली महिला हुन् ।

प्रदेश १, मधेश, लुम्बिनी र सुदूरपश्चिम प्रदेशको सरकारले पूर्णता पाउन बाँकी छ । तर अहिले भएको मन्त्रिपरिषद्मा महिला सहभागिता कमजोर नै छ । सत्तारुढ नेकपा एमालेकी सचिव पदमा अर्याल भन्छिन्, पदमा अर्याल सचिव, नेकपा एमाले सबै प्रदेश सरकारले पूर्णता पाउन बाँकी छ । तर, जतिले पनि पूर्णता पाएका छन् त्यहाँको ट्रेन्ड हेर्दा बाँकीमा पनि त्यस्तै हुने देखिन्छ ।’

प्रदेश १ को ७ सदस्यीय मन्त्रिपरिषदमा स्वास्थ्यमन्त्री निर्मला लिम्बु एक्ली महिला हुन् । मुख्यमन्त्री हिक्मत कार्कीेले ९ मध्ये आन्तरिक र आर्थिक मामिला मन्त्रालय आफैंसँग राखेका छन् । यो मन्त्रालयमा तत्काल मन्त्री ल्याउने तयारी छैन ।

अहिले एमालेबाट तिलकुमार मेन्याङ्बो खानेपानी र बुद्धिकुमार राजभण्डारी सामाजिक विकासमन्त्री छन् भने माओवादीबाट जीवन अचार्य वन र दुर्गाप्रसाद चापागाईं सडक पूर्वाधार मन्त्री छन् । राप्रपाबाट भक्ति सिटौला कृषिमन्त्री छन् ।

निर्मला लिम्बु जनता समाजवादी पार्टीका एक्लो प्रदेशसभा सदस्य हुन् र जसपालाई मन्त्री दिएका कारण कार्की नेतृत्वको क्याबिनेटमा महिला सहभागिता भएको छ ।

प्रदेश २ मा चार सदस्यीय मन्त्रिपरिषद् छ । मुख्यमन्त्री सरोजकुमार यादवले एमालेका सरोजकुमार यादवलाई भौतिक पूर्वाधार, जनमतका बसन्त कुशवाहलाई सामाजिक विकास र जसपाका सञ्जय यादव अर्थमन्त्री बनेका छन् ।

७ वटा मन्त्रालय नेतृत्वविहीन छन् । सत्तारुढ दलहरुबीच मन्त्रालय भागवण्डा नमिलेका कारण मुख्यमन्त्री यादवे अझैसम्म मन्त्रिपरिषद विस्तार गर्न सकेका छैनन् ।

लुम्बिनीमा मुख्यमन्त्री लीला गिरीले तीन सदस्यीय मन्त्रिपरिषद् गठन छन्, जसमा एक महिला छन् । एमालेबाट चेननारायण आचार्य र माओवादी केन्द्रबाट कृष्णा केसी मन्त्री भएका छन् । तर दुबैले मन्त्रालय पाएका छैनन् । दलहरुबीच भागवण्डा नमिलेका कारण केही दिन मन्त्रिपरिषद् विस्तार हुने सम्भावना छैन ।

सुदूरपश्चिम प्रदेशमा मुख्यमन्त्री राजेन्द्र रावलले दुई मन्त्री मात्र नियुक्त गरेका छन् । माओवादी केन्द्रबाट खगराज भट्ट र एमालेबाट सन्तोष थापा शर्मा मन्त्री भएका छन् । दुबैले जिम्मेवारी पाएका छैनन् भने नागरिक उन्मुक्ति पार्टीले समर्थन गर्ने सुनिश्चिता नहुँदासम्म मन्त्रिपरिषद् विस्तार हुन सकेको छैन ।

सबैतिर गठबन्धन सरकार रहेको र एउटा दलले अर्कोलाई देखाएर महिला सांसदहरुलाई अवसर नदिने गरेको नेताहरु बताउँछन् । अझै पनि महिला कमजोर हुन्छन्, सक्दैनन् भन्ने मानसिकता पनि कायमै रहेको भन्दै एमाले सचिव अर्याल भन्छिन्, ‘त्यही मानसिकताका कारण यसो एउटा महिलालाई दिए जस्तो गरेका छन् ।’

Source link

HamroAwaj

2023-01-25 21:06:03

Leave a Comment