छोरा बेपत्ता पारेको भन्दै सेनाका सुवेदारविरुद्ध जाहेरी – HamroAwaj


बेपत्ता नेत्रप्रसाद बरालको तस्वीर

२९ फागुन, पोखरा । माओवादी द्वन्द्वकालमा छोरा बेपत्ता पारिएको भन्दै पोखरा महानगरपालिका-३० का अणनाथ बरालले नेपाली सेनाका एक कर्मचारीविरुद्ध जिल्ला प्रहरी कार्यालय कास्कीमा किटानी जाहेरी दिएका छन् ।

२०६० कात्तिक १९ गते बिहान ५ बजे छोरा नेत्रप्रसादलाई पक्राउ गरी बेपत्ता पारेको भन्दै फूलबारी ब्यारेकका सुबेदार कृष्णबहादुर गुरुङबिरुद्ध बरालले सोमबार किटानी जाहेरी दिएका हुन् ।

गुरुङको कमाण्डमा गएका १४/१५ जना हतियारसहितका सैनिक टोलीले पक्राउ गरी ल्या२ आजसम्म बेपत्ता पारेको किटानी जाहेरीमा उल्लेख छ । उक्त घटना अन्तर्राष्ट्रिय रुपमा मानव अधिकार उल्लंघनको कसुर मानिने हुँदा सुबेदार कृष्णबहादुर हाल कार्यरत भए÷नभएकोसमेत हेरी तत्काल पक्राउ गरी कारबाहीको दायरामा ल्याउन बरालले माग गरेका छन् । उनले क्षतिपूर्तीको मागसमेत गरेका छन् ।

नेत्रप्रसादलाई गिरफ्तार गरी फूलबारी ब्यारेकमा ल्याई परिवारका सदस्यसमेत भेट्न नदिई चरम यातना र बन्धक बनाएर राखिएको बरालले जाहेरीमा उल्लेख गरेका छन् । ‘सोही क्रममा छोरालार्य मिति २०६० पौष ११ गते गोरखास्थित महेन्द्र गणमा लगिएको भन्ने सूचनाको आधारमा बुझ्न खोज्दा पनि कुनै पहुँच हुन सकेन,’ अणनाथले जाहेरीमा भनेका छन्, ‘छोरा बेपत्ता भएको करिब २ वर्षपश्चात पोखरा तालिमका क्रममा आएका तत्कालीन शाही सेनाका शुक्रराज सापकोटाले २०६२ कात्तिकसम्म छोरा महेन्द्र गणमा नै रहेको बताएका थिए ।’

अणनाथका छोरासँगै पक्राउ परेका सागर लुईँटेल भन्ने तीर्थ लुईंटेल र अन्य २ जनालाई सार्वजनिक गरी नेत्रप्रसादको स्थिति भने आजसम्म राज्य पक्षले सार्वजनिक नगरेको बरालले बताएका छन् । नेत्रप्रसादले पत्र पठाएर आफूलाई आँखामा पट्टी बाँधी हातमा हतकडी लगाइ राखिएको र मानवअधिकारवादीहरु पुग्दा लुकाउने गरेको जानकारी गराएका अणनाथले जाहेरीमा उल्लेख गरेका छन् ।

सँगै पक्राउ परेका अन्य ३ जनालाई सार्वजनिक गरिसक्दा पनि नेत्रप्रसादको स्थिति भने थाहा नभएको बरालले बताए । २०६२ असोज १ गते राष्ट्रिय मानव अधिकार आयोगमा पनि उजुरी दर्ता गराएका थिए ।

तत्कालीन माओवादी र नेपाल सरकारबीच भएको शान्ति सम्झौतामा ६० दिनभित्र बेपत्ताको अवस्था सार्वजनिक गर्ने उल्लेख गरिए पनि अहिलेसम्म नगरिएको भन्दै अणनाथ बराल दम्पति यसअघि पनि जाहेरी लिएर प्रहरी कार्यालय पुगेका थिए । तर, प्रहरीले द्वन्द्वकालीन मुद्धामा जाहेरी लिन नमानेपछि उनीहरु सरकारी वकिलको कार्यालय पुगेका थिए ।

नेत्रप्रसादका बुवा अणनाथ र श्रीमान गुमाएकी आरती शर्माले प्रहरी र सरकारी वकिलको कार्यालयले पनि जाहेरी नलिएपछि २०७८ मंसिर २७ गते उच्च अदालत पोखरामा निवेदन दिएका थिए । उच्च अदालत पोखराले २०७९ साल मंसिर १३ गते जाहेरी दर्ता गरेर प्रक्रिया अगाडि बढाउन आदेश दिएको थियो । सोही आदेशका आधारमा अणनाथ सोमबार प्रहरी कार्यालयमा जाहेरी लिएर पुगेका थिए र उनको जाहेरी पनि दर्ता भइसकेको छ ।

‘अदालतका आदेशका आधारमा जाहेरी दर्ता भएको छ’, कास्की प्रहरी कार्यालयका डीएसपी तथा प्रवक्ता श्रवणकुमार विकले भने, ‘जाहेरी दर्ता भए पनि अब अरु अनुसन्धानको प्रक्रिया अगाडि बढ्छ ।’

Source link

HamroAwaj

2023-03-13 20:52:17

Leave a Comment